Wakacje to czas błogiego wypoczynku…
ale nawet relaksując się w hamaku możesz zrobić coś dla ciała i ducha.

Sierpień, miesiąc astrologicznego Lwa, niesie ze sobą silne energie: kreatywność i ekspresywność. Przez najbliższy miesiąc, co tydzień, przedstawiać wam będziemy pozycje jogowe, które pomogą aktywować te energie, zarówno w ciele, jak i w życiu. Ponieważ mamy lato i pogoda dopisuje, przygotowałyśmy wersje wakacyjną tzn. JOGA W HAMAKU.

Wiele z was, miłośniczek air jogi ucieszy się że nie potrzeba wcale specjalnego hamaka ani sprzętu aby móc sobie poćwiczyć pod chmurką.
Oczywiście każdą z tych pozycji możecie również wykonać na podłodze, lub na trawie;)


Część druga –  Anjeneyasana, czyli tzw. pozycja wschodzącego księżyca

Ta  asana jest bardzo korzystna dla osób które uprawiają intensywnie sport, a szczególnie bieganie, ponieważ rozciąga dolne partie ciała: uda, pachwiny, biodra.

Wejście do pozycji:

Stań przed hamakiem, tyłem do niego. Zrób skłon (Uttanasana), a następnie połóż prawą nogę głęboko w hamaku, zegnij lewe kolano, tak aby znajdowało się ono nad kostką.
Dłonie oprzyj na udzie, lub podnieś nad głowę.
Unieś klatkę piersiową do góry, opuść łopatki. Pogłębiaj pozycję opadając coraz niżej miednicą, ale staraj się aby klatka piersiowa została wysoko.
Bardzo istotne jest aby trzymać tutaj aktywne mięśnie centrum, opuszczając jednocześnie kość ogonową w kierunku podłogi.
Nie zapominaj o oddechu (tj. w części pierwszej – zobacz tutaj), poczujesz jak rozciąga się udo, pachwina i kręgosłup. Pozostań w pozycji przez ok. 1 do 2 min. Wyjdź kładąc dłonie na ziemi, wyjmij nogę z hamaka. Powtórz to samo na drugą stronę.
Jeśli nie masz hamaka, możesz wykonać tę pozycję na ziemi (zobacz zdjęcie poniżej)

Korzyści:

  • rozciąga dolne partie ciała, przednią stronę ud, biodra i pachwiny
  • zmniejsza napięcie w biodrach i miednicy
  • wzmacnia kolana
  • rozciąga, wzmacnia oraz zwiększa elastyczność kręgosłupa
  • łagodzi bóle kręgosłupa
  • uczy koncentracji

Many-Leo15-(191)ret